جستجو :
عنوان

يکشنبه ٠٨ اسفند ٢٠١٩

تقویم
اوقات شرعی
انواع سرويسهاي ديتا

انواع سرويسهای دیتا 

سرويس ارتباط به اينترنت بين الملل ( سرويسIP  سرویس دسترسی به اینترنت (متقارن)(

 سرویس :IPیکی از امکانات و خدمات شبکه ملي ديتا مي باشد که مشترکين اين سرويس قادر خواهند بود پس از دريافت IP آدرس از امور ارتباطات ديتا به شبکه جهاني اينترنت متصل شوند.با ایجاد یک شبکه گسترده IP در سراسر کشور و فراهم نمودن دروازه های پرظرفیت بین الملل از طریق کابل های فیبر نوری در مسیرهای مختلف ارتباطی و با اتصال مستقیم به اصلی ترین نقاط دنیا (( IX ( Internet Exchange Point ) ، قابلیت سرویس دهی به متقاضیان اینترنت در سراسر کشور با هر میزان پهنای باند مورد تقاضا میسر می باشد.

ارتباط مشتری تا نزدیکترین مرکز مخابرات توسط مودم های XDSL و از طریق یک یا دوزوج سیم مسی  و یا فیبر نوری ویا سایر سیتمهای ارتباطی برقرار و از آن طریق به شبکه ملی IP و نیز شبکه اینترنت جهانی می پیوندد .

 

سرويس ارتباط نقطه به نقطه بدون پروتکل (Point To Point) وسرويس ارتباط يک نقطه به چند نقطه بدون پروتکل (Point To Multipoint):

سرويس نقطه به نقطه از جمله خدمات شبکه ملي ديتا مي باشد که به متقاضیاني که نيازمند پهناي باند تضمين شده (Dedicated Band Width) بين دو نقطه یا چند نقطه در کشور مي باشند واگذار می شود . اين سرويس همانند خطوط Leased Line هاي جاري بوده منتها سرعت آن از حداقل 64Kbs  به بالا مي باشد. سرويس نقطه به نقطه در لايه 2 و 3 شبکه بدون پروتکل مي باشد و مشترکين اين سرويس مي توانند متناسب ساختار و طراحي شبکه داخلي خود پروتکل مورد نياز خود را در مسير نقطه به نقطه جاري نمايند.

سرويس نقطه به نقطهIP :

اين سرويس همان سرويس نقطه به نقطه بدون پروتکل مي باشد با اين تفاوت که پروتکل لايه 3 آن الزاما IP ميباشد.

سرويس VPN/MPLS و IP/MPLS:

سرويس ارتباط نقطه به شبکه IP و اينترنت داخلي ازخدمات جديد شبکه ديتابراي مشترکين کلان مي باشد که ارتباط بين سايتهاي مشترک کلان بصورت Virtual Private Network و با پروتکل MPLS مي باشد. ضمنا امور ديتا اين امکانات را دارد که روي اين خطوط IP Over MPLS نيز واگذارنماید.

 

 سرویس اتصال به شبکه IP ملی ( اینترانت ):

اينترانت از نظر تكنولوژي و پروتكل هاي مورد استفاده اساساً شبيه اينترنت است و فرق اينترانت با اينترنت اين است كه كامپيوترهاي يك اينترانت اصولاً از ساير نقاط ايزوله هستند و در واقع يك شبكه محسوب مي شوند . البته اين شبكه مي تواند داراي دسترسي به اينترنت هم باشد از اينترانت معمولاً درشركتهايي كه مايلند به اينترنت دسترسي داشته باشند ولي نمي خواهند شبكه آنها از خارج قابل دسترسي باشد . معمولاً اتصال بين اينترانت و اينترنت از طريق فايروال ( firewall ) كامپيوتري با يك نرم افزار خاص براي جلوگيري از ارتباطات غير مجاز بين اينترانت و اينترنت ، صورت مي گيرد .با توجه به ایجاد یک بستر وسیع IP در سطح استان با گستردگی در کلیه مراکز و امکان دسترسی به این شبکه از طریق شبکه های دسترسی استانی سرویسی بنام « اینترانت » به متقاضیان ارائه می گردد که در این سرویس IP آدرس های Private در داخل کشور بصورت یکتا و سازمان دهی شده تخصیص داده می شود .

با اتصال متقاضیان به این شبکه ( با پهنای باند های مورد نیاز ) امکان دسترسی به کلیه نودها و میزبان های (host) داخل کشور ( شامل آدرسهای معتبر اینترنتی داخل کشور و نیز آدرسهای Private متصل شده به این شبکه در سراسر کشور ) فراهم میگردد .

سرویس شبکه خصوصی مجازی :VPN/MPLS L3

ارائه این سرویس قابلیت برقراری ارتباط بین دو یا چند نقطه دلخواه مورد درخواست مشتری از طریق شبکه IP موجود را فراهم می نماید مشتری با اتصال دو سر این ارتباط به سوئیچهای ارتباطی و یا رایانه می تواند یک ارتباط شبکه خصوصی مجازی محلی یا VLAN بین دو نقطه برقرار نماید این ارتباط به صورت فنی در لایه سه از مدل OSI و یا لایه شبکه در پروتکل TCP/IP برقرار میگردد .

 

 

#كلیه حقوق مادی و معنوی این سامانه متعلق
به مخابرات استان قزوین می باشد.

صفحه اصلي|اخبار|نقشه سايت|ساير خدمات آماربازديدكنندگان:بازديد امروز :1980  كل بازديد: 3630670